Zgredzik
Odwiedzajacy
Dołączył: 16 Lis 2005
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/5 Skąd: z balkonu
|
Wysłany: Pon 23:01, 19 Gru 2005 Temat postu: |
|
|
Egocentryzm – przypisywanie sobie wyjątkowej wartkości jako jednostce i przeciwstawienie jej przeciętności ogółu.
Społeczeństwo to duża, wyodrębniona grupa ludzi, charakteryzująca się istnieniem więzi społecznej, zdolna do samoorganizacji, żyjąca na określonym obszarze i mająca swoje odrębne instytucje (ekonomiczne, polityczne, kulturowe itp.)
Kultura to całościowy sposób życia charakterystyczny dla danej zbiorowości, na który składa się wszystko to, co ludzie „robią, myślą i posiadają” jako członkowie społeczeństwa (wzory działania, myślenia i wyposażenia materialnego)
Typy kultury: kultura idealna (albo symboliczna, czyli zespół typowych dla danej społeczności poglądów, wierzeń i przekonań), materialna (typowe dla danej kultury obiekty, np. narzędzia, ubrania, typy domów itp.), normatywna (typowy dla danej społeczności zestaw reguł postępowania, wzory zachowań).
Kultura masowa – adresowana do szerokiego kręgu (masy) odbiorców.
Subkultury wynikają z kontestowania tradycyjnych wartości i autorytetów społecznych.
Kultura narodowa, typowa dla danego narodu kultura idealna (a tu m.in. język), materialna i normatywna.
Socjalizacja jest to proces polegający na rozwoju człowieka z organizmu biologicznego w istotę społeczną, kształtowaniu jego osobowości, przekazywaniu wiedzy, systemu wartości, normo, wzorów, zachowań i umiejętności potrzebnych do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie i przyjmowania w nim różnych ról. Socjalizacji dokonuję się przez oddziaływanie środowiska społecznego (rodziny, kolegów), osób (rodziny, nauczyciela), lub instytucji (szkoły, kościoła).
Rodzaje wartości: moralne, prawne, religijne, polityczne, ekonomiczne, estetyczne, naukowe.
Grupa społeczna – pewna liczba osób połączonych ze sobą względnie trwałymi więzami społecznymi (np. rodzina), mająca wspólny cel (np. partia polityczna) i wspólny system wartości.
Naród – rodzaj wspólnoty, grupy powstałej w efekcie procesu dziejowego. Charakteryzuje się poczuciem wspólnych dziejów, kultury i tradycji. Przynależność do narodu dokonuje się współcześnie w drodze samookreślenia się jednostki, regulowanego jednak przez innych członków danego narodu.
Mniejszości narodowe to małe grupy narodowe zamieszkujące dane terytorium lub państwo, wykazujące wspólne cechy etniczne, religijne, kulturowe lub językowe, które odróżniają je od pozostałych jego mieszkańców.
Czynniki narodotwórcze: wspólna kultura, historia, symbole, wspólne pochodzenie etniczne, terytorium, wspólna organizacja polityczna, więzi ekonomiczne, więzi społeczne.]
Kosmopolityzm – osoba prezentująca tą postawę uznaje, że ojczyzną jest cały świat, więzi narodowe i historyczne nie mają dla niej większego znaczenia.
Patriotyzm – to podstawa poszanowania i umiłowania ojczyzny, stawianie dobra kraju ponad interesy osobiste, połączona z szacunkiem dla innych narodów i kultur.
Nacjonalizm – człowiek podzielający takie poglądy jest przekonany, że wartością nadrzędną jest naród, w praktyce nacjonalizm jest jedną z najniebezpieczniejszych postaw człowieka podzielający często prowadzi do konfliktów.
Szowinizm – bezkrytyczny stosunek do własnego narodu, niedostrzeżenie jego wad podzielający wyolbrzymienie jego zalet, skrajna odmiana nacjonalizmu.
Rasizm – wg ludzi wyznających ten pogląd wszystko zależy od jego rasy. Opierając się na pseudonaukowych badaniach dokonują podziału na rasy lepsze i gorsze.
Rodzina – podstawowa grupa społeczna złożona z osób połączonych ze sobą więzami pokrewieństwa, małżeństwa lub powinowactwa.
Post został pochwalony 0 razy
|
|